KODEKS PONAŠANJA
Ovaj Kodeks uređuje klupska načela i preporuča ponašanje članova, trenera, članova tijela Kluba i drugih osoba koje su svojim radom i angažmanom vezane uz VATERPOLSKI KLUB MARSONIA ( skraćeno : VK MARSONIA ).
Cilj Kodeksa je stvaranje i očuvanje klime koja pogoduje što većem zadovoljstvu, napretku i osjećaju zajedništva igrača, članova i trenera VK MARSONIA.
Samo sretan i zadovoljan igrač voli sport i napreduje u njemu. Napredak ostvaruje kao sportaš i kao osoba spremna za preuzimanje odgovornosti i poduzimanje pothvata u životu.
Rijetki su sportovi kao što je vaterpolo u kojima pojedinac u mnogome zavisi o kolektivu, a da se s druge strane traži toliko izraženih individualnih osobina kao što su hrabrost, usredotočenost i spremnost na rizik i naporan rad.
U VK MARSONIA njeguje se zajedništvo uz maksimalno poštivanje i razvijanje individualnosti i slobode pojedinca.
VK MARSONIA svima daje jednaku šansu. Bilo kakvi oblici diskriminacije, posebno rasne, nacionalne i vjerske, najstrože su zabranjeni.
Igrači, članovi i treneri međusobno pomažu jedni drugima na bazenu i izvan njega.
Prijateljstvo i sportski duh unutar Kluba najveće su vrijednosti.
Igrači, članovi našeg Kluba su sportaši uzornog sportskog ponašanja koji dosljedno primjenjuju i promoviraju sportsko ponašanje i principe fer playa. Odgovorno i motivirano pristupaju svojim sportskim obvezama u Klubu, redovno i marljivo treniraju, učestvuju i daju svoj maksimalan doprinos, te motivirano i sa željom za što boljim osobnim rezultatom učestvuju na službenim i prijateljskim natjecanjima .
Svaki igrač sposoban je samostalno formirati zaključak ili osjećaj o tome kakav je trener, trening, natjecanje ili Klub. Pritom se maksimalno poštuje njihova samostalnost i individualnost u formiranju mišljenja. Oni su iskreni i pristojni u ophođenju s drugim igračima , trenerima i svima s kojima dolaze u kontakt na treninzima ili natjecanjima.
Ponašanje na službenim i drugim natjecanjima ogledalo je Kluba i svih ljudi koji su s njime povezani. Jedan eksces je eksces svakoga člana, te je svaki član dužan spriječiti individualne ekscese drugih članova.
Najstrože se zabranjuje ponašanje i komunikacija kojom se vrijeđaju, ponižavaju ili provociraju suci, treneri ili drugi igrači bilo koje momčadi, sudjelovanje u tučnjavi kao i drugi oblici nesportskoga ponašanja.
Trener posebno pazi na ponašanje igrača za vrijeme natjecanja. Ponašanje mora odražavati ozbiljnost, disciplinu i podršku igračima koji se natječu.
Svi plivači moraju voditi brigu o svom zdravlju što posebno uključuje brigu o kvalitetnoj prehrani, osobnoj higijeni, te izbjegavati rizike pobolijevanja.
Upotreba nedozvoljenih stimulativnih sredstava (doping), te konzumiranje alkohola ili droga u situacijama vezanim uz Klub najstrože se zabranjuje, a i u privatnom životu krajnje su nepoželjne pojave. Igrač koji dođe na trening li utakmicu u alkoholiziranom stanju ili da je koristio neke droge bit će udaljen sa mjesta događanja , a o njegovom daljnjem odnosu u klubu odlučit će Stegovna komisija.
TRENER je učitelj i uzor kojeg se poštuje, sluša i nastoji što bolje izvršiti njegove upute. On je ujedno i savjetnik kojeg se sve može pitati ili mu se obratiti s prijedlogom. To se uvijek čini izvan bazena na miran način koji ne narušava njegov autoritet.
TRENER je autoritativan i pravedan. Autoritet gradi smireno i zasniva ga na životnoj mudrosti, stručnom znanju i pedagoškoj sposobnosti mobilizacije igrača radi ostvarenja zajedničkog cilja.
TRENER je samostalan u svom radu i posebno pazi da ne podlegne raznim pritiscima.
Sve igrače, od početnika do natjecatelja, promatra kao osobe i trudi se upoznati svakog od njih, te proniknuti u najbolje načine motiviranja pojedinca koji nisu za sve isti. Pritom trener ne diskriminira, već primjenjuje jednaka načela za sve. Trener jasno ističe što je dobro, a što loše, u plivanju – igranju ili ponašanju igrača . To čini bez uvrede i na način koji jamci da će ga onaj komu je poruka upućena, razumjeti.
U iznimnim slučajevima, trener može upotrijebiti kaznu. Pri uporabi kazne trener će strogo voditi računa da je kazna pravedna, da nije preuranjena ili pretjerana, da nije ekstremna, da ne ponižava, već educira i da ju onaj kojem je kazna namijenjena, razumije.
Kazna mora djelovati korektivno na ponašanje pojedinca i mora čuvati autoritet trenera i ugled Kluba.
Uprava je uzor i autoritet trenerima, plivačima i svima onima koji su vezani uz rad Kluba. Članovima Uprave ili Upravi kao tijelu uvijek se može obratiti pitanjem ili prijedlogom. To se čini na miran način koji ne vrijeđa i ne narušava autoritet njenih članova.
O načinu službenoga obraćanja članovi se informiraju na vrijeme i na jasan način upitom kod jednoga od članova IO. Uprava povremeno provodi ankete o zadovoljstvu članova.
Klub počiva na spremnosti za razgovor. Niti jedan prijedlog ili nastup člana, trenera, ne omalovažava se. Svaki taj nastup ili prijedlog trebaju biti izneseni na prikladan način, tj. u duhu ovoga Kodeksa.
Eventualno nezadovoljstvo organizacijom klupskog rada, radom trenera ili nekom situacijom u Klubu iskazuju se u skladu s ovim Kodeksom, koristeći pritom komunikacijske kanale predviđene Statutom i drugim aktima Kluba (pismeno, usmeno Glavnom treneru, treneru ili članu IO).
Svi članovi Kluba doprinose iznad obveza koje su propisane aktima Kluba. I najskromnija donacija i najmanji dobrovoljni rad u Klubu ili za Klub, dodaju vrijednost koja je daleko veća od one materijalne. Klub počiva na toj vrijednosti.
U Slavonskom Brodu, veljača 2012.
Uprava
VK MARSONIA
PRAVILA PONAŠANJA NA TRENINGU:
- Redoviti dolazak na trening je obvezatan, svaki nužni izostanak mora se unaprijed najaviti i dogovoriti sa trenerom.
- Zabranjeno je kašnjenje, osim po odobrenju trenera.
- Pri ulasku u bazen pozdraviti trenera.
- U slučaju nenajavljenog izostanka ili kašnjenja, javiti se treneru radi opravdanja.
- Igrači moraju imati kupaći kostim/gaće i poželjno je bocu sa tekućinom ( voda ili negazirani sok ).
- Oprema mora biti potpuna i uredno posložena na predviđenom mjestu.
- Na trening je zabranjeno nositi jelo ili druga pića, kao i ostavljati smeće izvan koševa.
- Za vrijeme treninga zabranjeno je žvakati gumu.
- Zabranjeno je nošenje nakita (naušnice, lančić, prsten, sat…).
- Nokti na rukama i nogama moraju biti čisti i podrezani.
- Za vrijeme treninga zabranjeno je vikati, skakati, sjediti, postavljati nepotrebna pitanja i razgovarati.
- U slučaju povrede odmah se javiti treneru.
- Strogo je zabranjeno napuštati bazen bez pitanja.
- Pri izlasku iz bazena pozdraviti trenera.
- Po dovršetku treninga zabranjeno je duže zadržavanje pod tuševima ili u svlačionicama.
PRAVILA PONAŠANJA NA NATJECANJIMA/PUTOVANJU/PRIPREMAMA :
- Odlazak na natjecanje/putovanju/pripremama po prijedlogu trenera je obvezatan, svaki nužni izostanak mora se unaprijed najaviti, obrazložiti i dogovoriti sa trenerom.
- Zabranjeno je kašnjenje po dogovorenoj satnici polaska, odlaska, okupljanja i dr.
- Tijekom putovanja do odredišta kao i tijekom cjelokupnog boravka izvan sjedišta kluba dolično i primjereno se ponašati.
- Igrači moraju sa sobom imati i koristiti klupske majice i trenirke ( ako imaju ), dovoljan broj kupaćih kostima/gaćica kapa , natikače, bocu sa tekućinom, kao i ostalu opremu, ako je ista potrebna.
- Ponašanje u hotelu ili drugom smještajnom objektu mora biti takvo da se ne remeti red i mir u objektu.
- Vaterpolisti su obvezni držati se uputa i naloga trenera ili delegata, a naročito u pogledu vremena dolaska na zborno mjesto, odlaska na obrok, dnevnog i noćnog odmora i dr.
- Na natjecanju je zabranjeno nositi jelo ili druga pića, kao i ostavljati smeće izvan koševa.
- Za vrijeme natjecanja je zabranjeno žvakati gumu, nošenje nakita (naušnice, lančić, prsten, sat…), vikati, skakati, biti u mokroj odjeći, udaljiti se bez pitanja i sl.
- Zabranjeno je vrijeđanje sudaca i/ili službenih osoba, trenera i igrača bilo koje momčadi, psovanje, dijalog s publikom (riječima ili mimikom), snažno vikanje osim navijanja, sudjelovanje u tučnjavi i drugi oblici nesportskoga ponašanja.
- Najstrože je zabranjeno vaterpolistima i trenerima u prostorijama gdje se odvijaju treninzi ili natjecanjima ili pripremama na kojima plivači učestvuju konzumirati alkohol, droge ili uzimati nedopuštena stimulativna sredstva.
11. Najstrože je zabranjeno navoditi ili pribavljati i davati igračima nedozvoljena stimulativna sredstva sa ili bez njihovog znanja.