PREDMET: Zaključci ( osvrt i preporuke) – Seminar sudaca i delegata Triglav JVL ( izmjene i dopune pravila vaterpolo igre )
a) WP 5. Ekipe i zamjene
WP 5.1 – sastav ekipe s 2 golmana
– Svaka ekipa u sastavu treba imati i prijaviti 2 golmana sa crvenim kapicama i brojevima 1 i 13.
– Ako nastupi sa samo jednim golmanom onda ekipa u prijavi utakmice ima jednog igrača manje.
WP 5.6 – zamjena golmana
– golmana mijenja samo zamjenski golman a ako zamjenskog golmana ekipa nije prijavila u sastav ne može ga mijenjati igrač, već na golu može biti igrač
bez prava koje u igri ima golman i u tom slučaju ekipa igra sa igračem manje. Naime, ovo pravilo se odnosi na promjenu golmana iz sportskih motiva a ne u slučaju da je taj jedini golman isključen bez prava daljnjeg nastupa ili je onemogućen iz zdravstvenih razloga.
– Umjesto bolesnog golmana po potvrdi dežurnog liječnika ili isključenog golmana koji nema prava daljnjeg nastupa jedan od igrača uz isključivo dopuštenje sudaca može staviti crvenu kapicu i ima prava golmana ali više se ne može vratiti u igru kao igrač.
WP 5.9 – pravo igranja zamjenskog golmana
– zamjenski golman može igrati samo kao golman
WP 5.10 – zamjena golmana iz zdravstvenih razloga ili isk. do kraja utakmice
– zamjeniti će ga zamjenski golman, a u slučaju da je po odobrenju službenog liječnika onesposobljen i zamjenski golman suci će dozvoliti da mjesto golmana zauzme jedan od igrača. Isto važi i za slučaj isključenja do kraja utakmice ili brutality i nemogućnosti daljnjeg nastupa. U tom slučaju taj igrač koji uzme crvenu kapicu po odobrenju sudaca stječe prava golmana, ali se više ne može vratiti u igru kao igrač.
b) WP 7. Suci
WP 7.3 – dosuđivanje prekršaja ( procjena prednosti napadačke ekipe)
– Suci će poštivati eventualnu prednost ekipe u napadu i ne dosuditi prekršaj u tom momentu koji bi štetio napadačkoj ekipi
c) WP 11. Trajanje igre
WP 11.3 – nakon nerješenog rezultata pucaju se peterci ( nema produžetaka) za utakmice koje trebaju završiti konačnim pobjednikom
d) WP 12. Time out
WP 12. 1 – Svaka ekipa može zatražiti po 1 time out svaku četvrtinu utakmice ( u slučaju neiskorištenog time-aut-a isti se ne može prenositi)
e) WP 19. Slobodna bacanja
WP 19.2 – pravilno izvođenje faula i razmak (odmak) obrambenog igrača prije eventualne blokade dodavanja ili pucanja
– obrambeni igrač koji namjerava dizanjem ruke blokirati udarac napadača obavezno se prije podizanja ruke mora vidno odmaknuti od napadača.
– i kod slučaja kada igrač ne želi podići ruku također se mora odmaknuti kako bi napadač bez smetnje mogao pucati ili dodati. U suprotnom slijedi isključenje obrambenog igrača.
Napomena:
Kod ovakvih situacija susrećemo i namjeru napadača da iznudi isključenje iako je neometan od obrambenog igrača i to najčešće podizanjem i namjerom za upućivanjem udarca a onda odustajanjem ostavljajući loptu na vodi.
Sudac će dosuditi kontra faul. Ako istim pokretom fintiranja igrač prosljedi loptu dodavanjem svom suigraču sljedi nastavak igre i suci neće dosuditi ništa.
f) WP 20 Obični prekršaji
WP 20. 7 – udaranje lopte „šakom“, pravilo koje se ne odnosi na golmana unutar 5m ( golmanu daje pravo unutar 5m)
WP 20. 8 – igrati ili dodirnuti loptu sa 2 ruke, isto se ne odnosi na golmana unutar 5m ( golmanu daje pravo unutar 5m)
WP 20.16 – odugovlačenje igre ( zadržavanje)
– U slučaju da je golman jedini igrač ekipe u napadu na svojoj polovici igrališta i suigrač mu vrati loptu sudac mora suditi zadržavanje.
– U ostalim slučajevima sudac mora donijeti dobru procjenu a posebno u posljednjoj minuti utakmice.
Napomena:
Ekipa koja zadražava loptu jer joj odgovara rezultat mora to raditi aktivno,
što znači u kretnji prema naprijed ili lateralno uključujući i golmana ako je on u posjedu lopte. Povratna lopta sa golmanom uključuje mogućnost ako je dodavanje prema njemu naprijed a ne prema nazad. Suci mogu pokretom ruke prema naprijed diskretno upozoriti ekipu ili golmana da krenu u pokret kako bi upozorili ekipu da nastavkom neaktivne igre može doći do zadržavanja ali napominjemo da nijedno pravilo na to suce ne obvezuje. ( radi se o upozorenju)
Zaista , ako sudac dođe u iskušenje da sudi zadržavanje onda to zadržavanje mora biti vidno kao npr. da većina igrača se kreću prema svom golu ili u kontinuitetu dodaju loptu prema svom golu u nekoliko navrata. itd.
Nije nužno da se ekipa samo kreće već i ako se sporije kreće ili su igrači pozicionirani tako da se bez neke kretnje lopta dodaje prema napred suci će se u tom slučaju suzdržati od dosuđivanja zadržavanja.
WP 20.17 – simulacija ( namjera da se prevari sudac te da svojom odlukom ošteti protivničku ekipu)
Napomena:
Suci se ne smiju ustručavati svirati simulaciju igraču kada procjene da je on to napravio i dovesti suca u situaciju da svojom odlukom ošteti protivničku ekipu.
Mogu u ponovljenim slučajevima pokazati žuti karton i nakon pokazivanja kartona i ponovljenog simuliranja primjeniti WP 21.13. ( isklj. sa pravom zamjene)
g) WP 21 Prekršaji za isključenje
WP 21.8 – Prepriječiti ili na drugi način spriječiti slobodno kretanje igrača koji ne drži loptu što uključuje plivanje po ramenima leđima ili nogama protivničkog igrača.
Prvu stvar koju sudac gleda i priocjenjuje prije sviranja isk. je dali igrač u napadu drži loptu. Ometanje je i faul za isklučenje ako obrambeni igrač gura ili drži rukama ili rukom napadača koji je u pokretu guranjem ili držanjem na način da je napadač onemogućen u pokretu ili u vidnom pokušaju plivanja. Zatim plivanje po nogama i leđima čime usporava napadača.
Napomena:
Ovo su najčešći slučajevi kod napadača na vanjskim pozicijama. Kod brzih pokreta i uplivavanja napadača treba voditi računa dali ga obrambeni igrač prati na način da ga ne ometa te dali napadač ili obrambeni igrač nastoje simulacijom iznuditi kontra faul ili isključenje. U tim slučajevima manjeg obujma sudac će dopustiti nastavak akcije ali će ponovljeni slučaj simulacije sankcionirati bilo kod napadača ili obrambenog igrača . Kod sporijeg proplivavanja napadača ,slučajnih manjih kontakata od strane obrambenog igrača pustit će se nastavak igre-akcije.
Kod spriječavanja igrača guranjem ili držanjem njegovog odlaska u kontra-napad isto će se sankcionirati isklj. kao i pokušaj napadača da naslanjanjem i guranjem
od igrača stekne prednost. Kod ponovljenih simulacija pokazat će se žuti karton nakon čega opet kod ponovljenih slučajeva sljede isk. s pravom zamjene.
Treba biti oprezan kod procjena i situacija u terenu te razvoja kontra-napada.
Kada su svi igrači u plivačkom pokretu i nalaze se blizu jedan-drugom i kako bi se
točno procjenila eventualna simulacija ili faul koji je evidentan ili prvi manji kontakt kada igrač osjetivši taj kontakt staje, diže ruke i izbjegava svaki dodir pri čemu sudac treba sačekati i vidjeti razvoj situacije. Ako je nastavak plivanja po leđima ili nogama čime usporava igrača to je onda prekršaj za isključenje. Imamo momenata kada pređe igrač pri promjeni smijera plivanja preko donjeg dijela protivničkih nogu pri čemu se ne usporava kretnja igrača u povratku u obranu ili odlasku u napad i tada će suci tolerirati takve situacije. Važno je napomenuti da za igrača u napadu koji napravi gore navedene prekršaje će se aplicirati sankcija kontra – faula za razliku od igrača u obrani kada sljedi faul za isključenje.
WP 21.10. – Koristiti dvije ruke kako bi se držao ili na drugi način zaustavio protivnički igrač bilo gdje u terenu.
WP 21.11 – kod promjene posjeda lopte , kada igrač obrambene ekipe učini prekršaj na igraču ekipe koja je u posjedu lopte bilo gdje u polovici igrališta ekipe koja je u napadu ( posjedu lopte)
Napomena:
U ovim slučajevima igrač u napadu može biti napadnut od obrambenog igrača u polovici terena ekipe u napadu ako se radi o običnom prekršaju bez namjere igrača ekipe u napadu da se kreće prema naprijed ili ako tim običnim faulom nije spriječeno dodavanje prema naprijed gdje se stvorila situacija jasne šanse za postizanje gola. Znači, postoji običan prekršaj na polovini protivničke ekipe kada je ekipa u obrani po navedenim uvjetima. U slučaju prekidanja akcije i spriječavanja dodavanja igraču koji je u šansi za gol ili ometanja igrača u pokretu prema naprijed bez lopte svirat će se prekršaj za isključenje.
WP 21.15 – kod obostranog isključenja ako lopta ostaje u posjedu jedne ekipe, vrijeme napada se ne vraća nego se nastavlja. U slučaju neutralnog bacanja kod obostranog isk. vrijeme se vraća na 30 sek.
h) WP 22 Kazneni udarac
WP 22.3 – u slučaju isk. bez prava zamjene golmana ( brutality) nakon 4 min može ga zamjeniti zamjenski golman ( ne igrač)
WP 22.7 – U slučaju da trener ili sl. osoba ekipe koja nije u posjedu lopte zatraži time-out ta osoba se neće sankcionirati. Sankcionitat će se ekipa kaznenim udarcem.
WP 22.8. – U slučaju da trener ili sl. osoba poduzmu radnju radi spriječavanja gola ili odgode igre, ista ( trener ) se neće sankcionirati. Sankcionirat će se ekipa.
Preporuka kod isključenja beka kada se lopta nalazi kod igrača na vanjskim pozicijama ili isključenja nekog drugog obrambenog igrača unutar 5 metara bez posjeda lopte, a to je najčešće ispred gola protivnika je sljedeća:
– Sudac mora produženim ponavljajućim žviždukom i podizanjem ruku u ispruženi vodoravan položaj za podignutim dlanovima davati do znanja da će svirati prekršaj za isključenje. Nakon toga pokretom ruke u smijeru dotičnog igrača pokazuje da je isti isključen te nakon toga i broj isključenog igrača. Nakon svega navedenog daje znak za izvođenje i nastavak akcije.
– Ova preporuka je u svrhu spriječavanja brzog dodavanja lopte napadaču koji je onda u šansi za gol ispred gola sam, te sa mahanjem neometan može postići gol što u naravi ispada da isključenjem dobiva veću šansu od samog kaznenog udarca.
– Nadalje, sam nastavak akcije bez pokazanog broja kapice igrača koji je isključen može dovesti u zabludu isključenog igrača koji misleći da nije isključen nastavlja igrati što najčešće rezultira dodatnim prekršajem za peterac.
– Ako se akcija nastavi bez direktnog dodavanja slobodnom igraču nad kojim je bilo isk. prije znaka suca te se obrambena ekipa povuće na način da je to
direktno dodavanje bilo spriječeno onda će se pustiti nastavak igre bez ponovnog vračanja i pokazivanja znaka za izvođenje.
Preporuka u smislu tzv. izvođenja u smislu nastavka igranja nakon dosuđenog prekršaja, odnosno procjene „neizvođenja“ je:
– U čl. 19. st. 2. je navedeno da se igra mora nastaviti odmah, ali taj članak je važniji u smislu udaljenosti obrambenog igrača nakon faula. Način izvođenja je dobro opisan u napomeni čl. 16. st. 2. kod opisa golmanskog bacanja , tj. bilo kojeg igrača umjesto golmana. Kod procjene odugovlačenja izvođenja također je preporuka da se isto krajnje tolerira jer i držanje lopte koja nije odvojena od dlana sa visoko podignutom rukom, gledajući kome da se dobaci lopta i pomicanje nogama je također nastavak igre gdje nije nužno svirati odugovlačenje.
Preporuka kod namjernog udaljavanja lopte nakon dosuđenog faula kako bi se onemogućilo napadača da direktno puca na gol sa mjesta faula već dalje gdje se nalazi pomaknuta lopta je:
– Ako je lopta samo kraće gurnuta po pravilima je to isključenje na 20 sek.
– Ako je lopta namjerno gurnuta na način da je nakon faula obrambeni igrač uzme i namjerno udalji bacanjem, takav igrač može biti isključen s pravom
zamjene temeljem čl. 21. 13. koji kaže da je to kazna za igrača koji se ne ponaša u skladu sa pravilima, nasilno i uporno nepravilno igranje ili ponašanje
koje nije u duhu sa pravilima i može dovesti igru u poziciju incidenta.
– U tom slučaju sudac mora voditi računa koliko sekundi je još ostalo posjedalopte ekipi koja je primila faul da nebi slučajno uzimanjem lopte u ruke još
otežao ekipi u napadu oduzimanjem prava na direktan udarac prema golu ako se radi o samo 1 sekundi do isteka napada, četvrtine ili utakmice.