
U Krakowu, Poljskoj, održano je međunarodno natjecanje Halliwick Gala. Hrvatsku je predstavljalo 7 plivača, 2 trenera te 5 osoba u pratnji obzirom da se radi o djeci ili osoba koje ovise o tuđoj pomoći. Plivači su bili predstavnici nekoliko klubova i gradova Hrvatske: PK Natator iz Zagreba, PK Forca iz Rijeke, PK Vidra iz Varaždina, PK Marsonia iz Slavonskog Broda te program TVS iz Čakovca. Nažalost 2 dana prije natjecanja ozlijedila se plivačica PK Natatora Marija Badrov te nije bila u mogućnosti ići na ovaj zahtjevan put. Boje PK Marsonije predstavila je naša LEONA JELEČ
Polazak je bio iz Zagreba u četvrtak 20.09. u 22 h ispred bazena Utrine, dok je povratak bio u ponedjeljak 24.09. u jutarnjim satima. Put i dolazak predstavnika Hrvatske je protekao bez teškoća.
ORGANIZACIJA NATJECANJA
Halliwick ima poseban sustav natjecanja koji se bazira na razlici prijavljenih/otplivanih vremena. Natjecanje se provodi sa startnom odgodom vremena (vremensko odstojanje) dozvoljavajući plivaču sa najduljim prijavljenim vremenom, da starta prvi. Plivač sa drugim najduljim prijavljenim vremenom je sljedeći. Drugom plivaču je dodijeljeno vremenski odstojanje koje izjednačava vremensku razliku između prijavljenih vremena. Npr. ako prvom plivaču treba 90 sec, a drugom plivaču 80 sec za preći istu udaljenost, drugi plivač će krenuti 10 sec iza prvog plivača. Isti princip računanja se koristi za sljedeće plivače, a prijavljeno vrijeme prvog plivača se uzima za računanje. Ovime se postiže da svi plivači završe u isto vrijeme, ako plivaju prema očekivanjima. Pobjednik je onaj koji je najviše napredovao. Prijavljena vremena koje se koriste u računanju bi uvijek trebali biti plivačevi osobni rekordi (plivačev najbolji rezultat). Ovaj način osigurava da će pobijednik biti onaj koji uloži dodatan trud tijekom natjecanja i tijekom treninga za galu. Ako se prijavi plivač na galu sa vremenom koje je daleko od najboljeg osobnog vremena (bilo da je namjerno ili ne) plivač će imati veću mogućnost napretka u usporedbi sa plivačima koji su prijavili svoja najbolja vremena. Zbog ovoga će natjecanje biti nepravedno. Kako bi se ovo izbjeglo u Danskoj je uvedena je granica od 7 % mogućnosti napretka, a sada će biti korištena u Irskoj po prvi puta. Svatko tko pliva 7% brže od svog prijavljenog vremena biti će diskvalificiran i isključen sa redovnih natjecanja. Ti plivači sa prevelikim napretkom će plivati u novim dodatnim polufinalima namijenjenim posebno njima.
U polufinalima, plivači će biti prijavljeni sa vremenima ostvarenim u kvalifikacijama. U skladu s tim vremena iz polufinala će se koristiti u finalima. Pravilo o granici od 7% napretka će se koristiti polufinalima, ali ne i u finalima.
U petak 21.09. u 19:30 je održan tehnički sastanak na kojem se prošlo kroz protokol natjecanja.
U subotu 22.09. u 10:00 h je održano otvaranje natjecanja te predstavljanje sudionika natjecanja.
Od 10:30 – 13:00 su plivane kvalifikacije za 25, 50 i 100 metara slobodno iz kojih su po 3 iz skupine prolazili dalje u polufinale. Ručak je bio od 13-13:45 nakon čega su uslijedile polufinalne utrke te dodatne polufinalne utrke za plivače koji su plivali preko 7% prijavljenog vremena. Nakon kratke pauze od 15-16 su uslijedile finalne utrke i dodatne finalne utrke, nakon čega su se plivale štafete 4×25 i 4×50 metara.
Ceremonija dodijele medalja se održala nakon večere.